Teklif İsteme Baca Hesabı Teknik Bilgiler|Soru Cevap

Ürünler / Çamaşır ve Çöp Atma Şutları / Çöp Şutları / Rotek Çöp Şutu

Rotek Çöp Şutu

 

 

( REFUSE CHUTE ):

Rotek çöp şutları uygulama alanlarına bağlı olarak özel çaplandırma ve kapak dizaynı ile kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

 

Çöpün içerdiği zararlı maddeler üzerine ilaç püskürtülerek bertaraf edilmedir. Bu şekilde kötü koku ve sineklerin oluşumunu engelleyerek çevre sağlığı açısından önemli bir rol oynamaktadır; aynı zamanda kapalı sistem olması nedeniyle kötü görüntülere de son vermektedir.

 

Rotek Çöp Şutlarında bulunan havalandırma fanı vasıtasıyla ortaya çıkan zararlı gazların ve kötü kokuların kapaklardan odaların içerisine sızmasını engellemek için sürekli olarak taze hava basılmalıdır.

 

Kapaklar üzerindeki uyarı ışıkları ile güvenlik tam rak sağlanmıştır. Çöp atılım esnasında sistemin çevreye rahatsızlık vermemesi için ses izolasyonu yapılmıştır.

 

Rotek çöp şutları otellerde, hastanelerde, konutlarda, ticaret merkezlerinde, fabrikalarda v.b. yerlerde kullanılmak üzere özel dizayn edilmiştir. Rotek çöp şutları bina içinde tek cidarlı ve bina dışında çift cidarlı olmak üzere iki ana tipte üretilmektedir.

Bina dışı uygulamalar;

1-Yapımı tamamlanmış binalarda sistemin bina içinden geçmesi mümkün değilse uygundur.

2-Eski, sağlıksız ve kullanıma uygun olmayan çöp şutlarının yerine yeni sistem yerleştirilmesi mümkün değilse uygundur.

Rotek çöp şutlarının çapları binanın yüksekliği ve atılacak çöpün kapasitesine göre Ø450, Ø500, Ø550, Ø600, veya Ø800 olarak belirlenmektedir.

Özellikler

SİSTEMİN ÖZELLİKLERİ:

MALZEME :
Rotek çöp şutları 304 kalite paslanmaz çelikten üretilmektedir. Yüksekliğe göre değişik kalınlıklar kullanılır. 304 kalite paslanmaz çelik çöpünün içerdiği neme, asitlere ve alkalilere dayanıklı olmasının yanı sıra; mukavemetinin güçlü ve yüzeyinin fazla olması nedeniyle çöp şutlarında kullanımı kesinlikle tavsiye edilen malzemedir.

EKONOMİK MALZEME:
Rotek ekonomik çöp şutları da üretilmektedir. Bu sistemlerde paslanmaz çelik gibi iyi özelliklere sahip olmasına rağmen alternatif olarak galvaniz daldırma kullanılmaktadır.

ŞEKİL:
Rotek çöp şutları dairesel olarak üretilmektedir. İsteğe bağlı özel şekillerde de üretim yapılabilmektedir.

İMALAT:
Rotek çöp şutları çapa uygun plaka saçtan hazırlanmaktadır. Bu saçlar daha sonra silindirden geçirilerek uygun form verilir. 304 kalite paslanmaz çelik kullanılması halinde silindirden geçmiş saç ucuca getirilerek ; hem sızdırmazlığın sağlanması açısından hem de boru içinin düzgün olması için Argon kaynağı ile vasıflı işçiler tarafından birleştirilir, moblanarak temizlenir. Galvaniz işlemi ise imalattan sonra daldırma ile gerçekleştirilir.

KAPAK:
Kullanım yerlerine göre değişik şekil ve boylarda üretilmektedir. Kapak çift katlıdır ve katlar arası yangın halinde 1 ½ saat dayanabilmesi için kaya yünü ile izole edilmiştir. Kapak modülü içine çöp şutlarındaki içteki akımdan dolayı kapak açıldığında ters basınçla pis hava ve taneciklerin dışarı çıkmaması için iç kapak konmaktadır.

BAĞLANTILAR:
Modül bağlantıları asıl genleşmelere karşı teleskobik olarak yapılmaktadır. Kapakmodülleri 40x40x4 mm ’lik çelikten sabitleme parcaları ile katlara sabitlenir.

OPSİYONEL SİSTEM
OTOMATİK VEYA MANUEL KONTROLLÜ EMNİYET KAPAĞI
Sistemin en altında çöplerin atıldığı yerde oluşabilecek yangın anında otomatik olarak veya istenirse manuel şekilde yangının veya dumanların diğer katlara yayılmasını önlemek için kullanılacak kapak sistemidir. İsteğe uygun çeşitli tipleri kullanılmaktadır.

ELEKTRİK KONTROLÜ:
Kapaklardan biri açıldığında diğer katlardaki kapaklar uyarı ışığı ile birlikte kilitlenir. Temizleme ve yangın esnasında tüm kapaklar uyarı ışığı ile birlikte kilitlenir.

TEMİZLEME SİSTEMİ:

Manuel:
Düşük yükseklikteki binalarda kullanılır. Su açıldıktan sonra ağırlık bağlanmış temizleme aparatı bir kol yardımı ile aşağı doğru indirilir. Temizlik bittiğinde temizleme aparatı tekrar yukarıya çekilir.


Otomatik: 
Yüksek binalarda kullanılır. Su açıldıktan birkaç saniye sonra temizleme aparatı devreye girerek döne döne aşağıya iner. Lojik kontrol sayesinde temizleme aparatı en aşağıya indikten sonra tekrar yukarıya çekilir.

İlaçlama:
Mikropların oluşmasını engellemek amacıyla temizleme suyunun içine özel bir kapaktan ilaç konur.

HAVALANDIRMA :
Çöplerin pis kokusunu dışarı atabilmek için en son kapaklı modülden havaya açılan yere kadar oluşturulan baca sisteminin içinde birde vantilatör sistemi mevcuttur.

BÖCEKLİK:
Baca şapkasının üstüne kuş ve böceklerin sistem içine girmelerini önlemek amacıyla kullanılır.